JK Odisej je letos junija organiziral prvi praktični seminar za skiperje, ki želijo obnoviti in nadgraditi svoje praktične veščine. Takoj ko se je pokazala prava priložnost, smo se prijavili na seminar in dogovorili podrobnosti. Barka Elan Impression 434 »Skatka« nas je čakala v Biogradu na Moru, kamor smo prišli že večer pred začetkom seminarja. Naslednji dan smo štirje udeleženci dogovorili nakupovalni seznam in nakupili hrano ter pijačo za naslednje tri dni, vodja seminarja pa je medtem preveril in prevzel barko.
Naša skiperska avantura se je tako pričela 😊
Ob kavici v marini je sledil prvi del seminarja, na katerem smo obdelali celoten postopek prevzema jadrnice, njeno delovanje, pregledali obvezno opremo, načine izplutja in vplutja v privez/marino ter obnovili osnove jadranja. Sledil je pregled najpogostejših nevarnosti in postopkov v primerih požara, vdora vode, MOB, gibanja po barki, prepoznavanje dehidracije … Po izplutju iz matičnega priveza smo udeleženci v marini z vzvratno vožnjo spoznavali manevrirne lastnosti jadrnice in vadili izogibanje ostalim plovilom v marini, vse dokler je trajalo potrpljenje lokalnega marinerota.
Prvi dan je obetal največ vetra, zato smo orcali proti jugu otoka Pašman in vmes vadili pritajitveni položaj. Na poti v uvalo Landin, ki je bila cilj prvega dne, smo si »kalili živce« ob pogledu na globinomer, vadili obrate v veter v ozkem kanalu med otokoma Pašman in Žižanj. Naš namen je bil prespati na boji, tako je večer minil v lovljenju boje ter privezovanju nanjo. Sledili so kopanje, večerja v soju zvezd in mirna noč.
Drugi dan se je začel s kratko obnovo vsebin prvega dne, razlago delovanja in uporabe bakel, raket, megle in postopkov obveščanja v primeru požara, MOB ter ostalih neželenih dogodkov na jadrnici. Nadaljevali smo z ogledom sestavnih delov avtomatskega rešilnega jopiča in slišali praktične nasvete, kako ravnati v primeru padca v vodo z vso jadralsko obleko in škornji. Skupaj smo pregledali luči na plovilih, obnovili znanje o kardinalnih in lateralnih oznakah, postopkih in zvočnih signalih pri plutju v kanalih in v primeru megle.
Nadaljevali smo z vzvratno vožnjo v osmici med bojami in vajo pristanka na pomol (v našem primeru smo uporabili bojo) s krmo in premcem. Nadaljevali smo z vajo MOB v primeru vožnje z motorjem. Ker je bilo vetra dovolj, smo odjadrali proti otoku Žut, kjer smo v marini vadili bočno pristajanje na pomol in izogibanje drugim plovilom v zalivu. Sledil je odhod proti mestu Sali na Dugem otoku, vmes pa smo vadili obrate, navigiranje po karti, »ples na vodi« 😊 zaradi spremembe smeri vetra okoli otoka ter trimanje jader.
Zadnji dan smo začeli z razlago uporabe radijske postaje in postopkov v primeru nesreče, obnovili osnove meteorologije ter postopkov sidranja. V Saliju smo na nasprotnem pomolu izvajali pristajanje na krmo in si vajo malo otežili z manjšim manevrirnim prostorom kot simulacijo polne marine. Ker se maestral ni dvignil, smo z motorjem pluli do otoka Pašman, vmes preverjali možnosti sidranja v zalivih na poti do uvale Čelinja, kjer smo vadili sidranje in dvigovanje sidra. Sledilo je kosilo in ohladitev v prijetnem morju.
Zadnji del poti smo vadili MOB z jadri. Dobro uigrana posadka je na poti nazaj v matično marino poleg vseh članov posadke, ki so nam med plovbo »padli« z barke v vodo (ups, človek v morju 😉) locirala in »rešila« tudi izgubljeni bokobran, ki bo služil kot klubska boja.
Med krajšim čakanjem pred bencinsko postajo smo vadili izogibanje ribiškim barkam in gliserjem, pristali na bok, natočili gorivo in izpluli bočno nazaj na ozkem prostoru med nami in jadrnico, ki je bila na postaji za nami. Tečaj smo uspešno zaključili z vplutjem in privezom v marini.
Hvala Marku Kočili za res celovit tečaj, ki je obsegal sistematično obdelavo teorije, praktično izvajanje manevrov, menjavo udeležencev na različnih položajih na barki in učenje na lastnih napakah, vse s poudarkom na varnem jadranju in delu s posadko. Marko nam je s svojim umirjenim pristopom, jasnimi navodili in delegiranjem dela tudi s svojim zgledom pokazal, kakšen naj bo dober skiper. Zato je skiperski seminar res pisan na kožo tistim, ki želijo iz člana posadke prestopiti v vlogo skiperja.
Kako smo bili zadovoljni s seminarjem, pa največ povedo besede enega od udeležencev: »Marko, zdaj pa nam moraš povedati, da nismo naredili seminarja, da bomo lahko prišli še enkrat k tebi na tečaj 😊«.
Poročilo pripravili: Karl Jerman, Peter Pipp, Luka Krivec in Saša Javorič