Splavitev ladje - Uljanik

Zadnji popravek:

Ogled splavitve ladje Grande Angola

Ladjedelnica Uljanik - Pula, 31.5.2008

Splavitev ladje je za vsako ladjedelnico veliki dogodek, saj predstavlja uspešen zaključek dela skupine načrtovalcev, konstruktorjev in izvajalcev. Za vse tiste, ki pri nastanku ladje niso sodelovali, je to nepozaben dogodek, skorajda spektakel.

Dne 31.05.2008 so v ladjedelnici Uljanik v Puli splavili ladjo »Grande Angola« za ladjarsko podjetje Grimaldi. Ladja ima nosilnost 24.800 ton. Poganja je doslej najmočnejši motor, narejen v Uljaniku, moči 19.040 kW, ki bo pri polni obremenitvi ladje omogočal hitrost 21,9 vozlov.

Ladja ima dolžino 210m, širino 32m, višino 21,5m, vgrez pa je 9,75m. Ladja je namenjena prevozu avtomobilov (do 3.890) in kontejnerjev (do 1.360). Ima 12 palub (ot teh sta dve prilagodljivih). V ladji bo 30 članska posadka. Plula bo na liniji med severno Evropo in Afriko. Takšna struktura tovora je narekovala tudi dokaj nenavadno obliko ladje.

Na ogled splavitve se nas je iz Ljubljane odpravila skupina radovednežev. V ladjedelnici naj je dočakal Denis Jambrošić, ki je v Uljaniku zadolžen za stike z javnostjo. Popeljal nas je po ladjedelnici in nam razkazal del proizvodnih obratov. Ob tem nam je povedal marsikatero podrobnost o ladjedelnici Uljanik nekoč, sedaj in o načrtih za bodočnost.

Temeljni kamen ladjedelnice Uljanik je postavil cesar Franc Jožef leta 1856. Ime otočka da vedeti, da je na njemu je nekoč bil nasad oljk, od katerega je za spomin obdržana še ena oljka. Posebnost tega otočka je, da je edini otok na Jadranskem morju, na katerem je železniška proga.

Za ogled splavitve smo si izbrali se prostor ob boku ladje. Gledana od spodaj, tako na klančini na suhem, je ladja bila videti prava velikanka.

Počakali smo na trenutek, ko je botra Maria Carmo Malaguerra (sicer soproga Heldera Malaguerre, direktorja Grimaldija za Južno Ameriko) s sekiro presekala vrvico in tako »sprožila« splavitev.

Steklenica s šampanjcem se je raztreščila v bok ladje. Takoj zatem se je ladja začela premikati. Najprej počasi,nato pa vse hitreje in hitreje...

Ladja je dobila hitrost in zdrsnila v vodo. Med njenim drsenjem so je s hupanjem pozdravljale sirene s kopnega i bližnjih ladij. Da ladja ne bi odbrzela na nasprotno stran zaliva, so jo v gibanju »ovirali« ogromni betonski bloki na dnu morja pred klančino. Betonske kocke, velik nekaj metrov, ladja z lahkoto vleče po dnu, zato je za ladjo obkrožala blatna voda.

Ko se je ladja umirila, so je vlačilci potisnili pred operativno obalo ladjedelnice, nasproti klančinam.

Zaradi ravnokar opravljne splavitve je klančina bila prosta. Delavci so takoj začneli s pripravo na novo gradnjo. Temu sicer rečejo, da »postavljajo kobilico za novo ladjo«. Oblika kobilice je daleč od tistega, kar si pod istim imenom predstavljamo pri jadrnicah. Je pa en del ladje, od koder začnejo sestavljati kose v celoto.

Po splavitvi smo si privoščili skupinsko kavo na pulskem Forumu in se napotili vsak na svoj konec, za eno lepo izkušnjo bolj bogati, kot smo bili pred nekaj urami.

Ker je naslednja splavitev že čez dober mesec, se kar lahko zgodi, da bomo nekateri, ki smo bili prisotni ob splavitvi ladje »Grande Angola«, zopet tukaj, v ladjedelnici Uljanik...
 

(spisal in poslikal Zlatko Matić)