11.-13. maja 2008, Zadar

\\Rezultati (.xls)

Udeležba in organizacija.

Na 14. spomladanski sponzorski regati podjetja Laser&Elektronik in Jadralnega kluba Odisej se je zbralo 12 posadk. Sodelovalo je 59 mornarjev in krmarjev. 21 je bilo članov kluba Odisej in 28 nečlanov. 5 predstavnic nežnega spola.

Regato je sodil in načrtoval plove sodnik Dragomir Penjalov iz Yacht klub ZADAR. Pomagala sta mu dva člana našega kluba (sekretar Janko Lah in Lado Brence).

Regata

Nedelja 11.5.

Zborno mesto je bilo med 9:30 in 10:30 na južnem delu Vrgade med otokoma Obrovanj in Vrgada, kjer smo bili dovolj dobro skriti pred že za okrajšave potrebnim JV, ki je pihal do 23 vozlov. Posadke so prejele startne številke in zastavice sponzorja. Sodniška barka je medtem pripravljala štartno linijo med otokoma Školjič Veli in Vrgado.

Prvi plov je potekal od Vrgade do otoka Tijat JZ od Vodic v dolžini 12,8 NM. Obvezna je bila navigacija med otokoma Dražemanski Veli in Dražemanski Mali. Start je bil ob 11:00 po GPS. Najhitrejša jadrnica Hanse 430 Karina krmarja Pavla Resnika je prispela na cilj po 3 urah in 8 minutah. Kljub temu je bila zaradi popravka časa po izračunu handicapa uvrščena šele na 4 mesto. Tako je na prvem mesto pristala jadrnica Elan 33 Black Magic krmarja Srečka Škrleca; druga je bila jadrnica Elan 340 Delta Marka Marinčka in tretja jadrnica Elan 340 Mars krmarja Boštjana Podobnika. Na žalost so tik pred ciljem tri posadke ostale brez uvrstitve zaradi prekoračene časovne omejitve.

Štartna linija drugega plova je bila zaradi spremembe smeri vetra prestavljena na SZ stran o. Tijat. Že pred koncem prvega plova je veter obrnil v JZ in ciljna linija ni bila več primerna za start novega plova. Drugi plov je bil postavljen proti jugu. Otok Zmajan je bilo potrebno pustiti na levi nato pustiti otok Sestrica Mala prav tako na levi. Cilj je bil na S o. Zlarin v zalivu tik pred pomolom kraja Zlarin. Sam plov je ob ugodnem vetru potekal zelo hitro. Tako hitro, da je sodniška barka v zadnjem trenutku postavila ciljno črto. Start drugega plova je bil ob 15:40, njegova dolžina pa 9 NM.

Po 1 uri, 49 minutah in 43 sekundah je jadrnica Delta krmarja Marka Marinčka prečkala ciljno črto. Po handicap razvrstitvi je to zadostovalo za 2. mesto v plovu. Prvi mesto po preračunu je spet dosegla jadrnica Black Magic krmarja Srečka Škrleca. Tretje mesto je zasedla jadrnica Mars krmarja Boštjana Podobnika.

Ponedeljek 12.5.

Po večerni zakuski in pijači na pomolu nas je jutro pričakalo z brezvetrjem. Sodnik Penjalov je v skrbeh pogledoval za vetrovi in ugotavljal, da če že zjutraj ni vetra, potem tudi čez dan ni pričakovati kaj prida piša. Vendar se je napoved kmalu spremenila in zapihal je kar prijeten jugozahodnik.

V bližnji gostilni na obali je bil organiziran skiperski sestanek, kjer je Penjalov podal natančen potek tretjega plova. Glede na zavitost predstavljene trase so se slišali vzdihljaji in veselje za res dobro postavljen plov.

Napovedan je bil start v zalivu pred krajem Zlarin v smeri Šibenika. Zaradi spremembe vetra je bilo potrebno start prestaviti vzhodno od o. Zlarin, vse ostale obhodne točke so ostale iste.

Sodniška ekipa je imela težave tudi z zapleteno vrvjo v eliso in ni utegnila odgovarjati na vse bolj pogosta vprašanja in klice na kanalu 77.

Tretji plov

Ob 12:37 je start uspel. Obvezne obhodne točke so naslednje: kardinalno oznako (obpluj me vzhodno) pri plitvini Roženik je bilo potrebno pustiti na levi, kar je pri večini krmarjev povzročilo opustitev vplutja v področje med kardinalno oznako na vzhodu in plitvino na zahodu. Le krmarja Marko M. z barko Delta in Mojca D. z Arianno sta si upala prepluti plitvino natanko po sredini in pri tem pridobiti precej prednosti zaradi krajše poti.

Naslednja točka je bil o. Kamenica na jugu Tijata, ki ga je bilo potrebno pustiti levo. Obvezen prehod je bil med otokoma Obonjan na levi in Zmajan na desni. Do naslednje točke Mišnjak Mali, ki ga je bilo potrebno pustiti desno smo jadrali v veter. Šele po o. Mišnjak Mali se je smer toliko obrnila, da so začeli vleči spinakerji. Vendar je bil del plova s spini kratek, saj je bil o. Kraljak na JV Kaprij hitro dosežen. Otok Kraljak je bilo potrebno pustiti na levi. Cilj je bil med otokoma Mišnjak Veli in Mišnjak Mali. Celotna trasa je bila dolga 8,8 NM. Prva jadrnica Delta krmarja Marka M. jo je preplula v 1 uri 49 minut in 53 sekund. Naskok pred ostalimi je bil tako velik da je tudi po preračunanem handikapu ostala na prvem mestu. Druga je bila jadrnica Mars krmarja Boštjana P. In tretja jadrnica Bavaria 38 Match Altopo krmarja Andreja Kosca.

Navodila za izvedbo četrtega plova so bila podana po radiski postaji. Start je bil na mestu, kjer je bil cilj predhodnega plova. Dolžina plova je bila 7,9 NM. Start je bil ob 15:33. Plov je potekal od otoka Mišnjak do o. Mažirina in nazaj ter okrog otoka Mišnjak. Otok Mažirina je bilo potrebno pustiti na levi. Prva jadrnica Delta krmarja Marka Marinčka je prispela v cilj po dveh urah 22 minutah in 10 sekundah. Druga je bila jadrnica Mars krmarja Boštjana Podobnika in tretja jadrnica Beneteau First 70.7 Vihor krmarja Dejana Volka.

Večerni privez ni bil organiziran, vendar se je večina krmarjev odločila za privez na o. Kaprije. V vasi Kaprije nas je na vsesplošno veselje pričakal podaljšan pomol z novimi privezi, muringi, priključki za elektriko in vodo.

Večer je bil miren in tih, da so si posadke nabrale moči za zaključni, zadnji dan regate.

Torek 13.5.

Sodnik Penjalov je napovedal jutranji zbor na morju ob 9:00 na SZ o. Kaprije. Kmalu po deveti uri je postavil točko starta pri o. Dužac na SZ otoka Kakan. Ko se je flota zbrala blizu startne linije je podal traso zadnjega plova.

Peti plov

Start plova je bil ob 10:50, dolžina trase je bila 15,5 NM.

Start plova je bila postavljen proti jugovzhodu. Prva obratna točka je bil o. Borovnjak na severu o. Kakan, pustiti ga je bilo treba na desni. Nato je sledil dolg plov do obveznega prehoda med vrati na severozahodu Murterja med otokoma Prišnjak in Murter. Otok Arta Vela je bil naslednja obratna točka, pustiti ga je bilo treba na desni. Cilj je bil južno od plitvine Kušija na SV o. Arta Vela.

Zadnji plov je bil zelo zanimiv, ker je jugovzhodnik popolnoma prenehal pihati, tako da smo v brezvetrju trenirali potrpežljivost, in šele po dolgem čakanju je sonce pognalo maestral. Med čakanjem v bonaci so imele prednost jadrnice, ki so izbrale pot, bolj oddaljeno od otoka Murter. Prva jadrnica Mars krmarja Boštjana Podobnika je prispela v cilj po 3 urah 50 minutah in 4 sekundah. Po preračunu korigiranih časov z upoštevanjem handicapa je to zadostovalo za drugo mesto. Prvo mesto po preračunu je zasedla jadrnica Black Magic krmarja Srečka Škrleca. Tretja je bila jadrnica Delta krmarja Marka Marinčka.

Sledil je zaključni večer s podelitvijo priznanj in pokalov v marini Hramina.