REGATNA PRIPRAVA


Jadranje, hobi za preživljanje prostega časa, ki postane način življenja

Priprava posadke in jadrnice na regato in osnove regatne vožnje

Pripravil: Milan Grad

 

Vsebina:

  • Odločitev za udeležbo na regati
  • Izbor posadke   
  • Priprava posadke
  • Delovna mesta na barki
  • Jadrnica
  • Štartna procedura
  • Taktika
  • Zaključna razprava

Ljubljana; 12. september 2011

 

Odločitev za udeležbo na regati

Jadranje v tej obliki, ki ga koristi krog jadralcev v našem klubu je družabne oblike.

Uporabljamo potovalne barke, ki nam nudijo veliko udobje. Dejansko so to plavajoči apartmaji, ki imajo možnost premikanja. Pri tem uporabljamo znanja, da še vedno koristimo naravo in poskušamo izrabiti veter, morje in snast na barki za potovanje. Iz tega pa hitro pride do primerjanja z drugimi, kako smo pri tem uspešni.

Najboljše je nato sprejeti odločitev za udeležbo na jadralni regati, s tekmovalnim namenom.

Regate nas dodatno usposabljajo v navtičnih veščinah in nam dvigujejo samozavest, ko se odpravimo na jadranje.

 

Izbor posadke

Praviloma - v večini primerov je posameznik, ki organizira ekipo za udeležbo na jadralni regati tudi skiper. Le ta prevzame večinski del odgovornosti in skrbi za ekipo in barko. Je dejansko še dodatno obremenjen v veliko večji meri kot ostala posadka.

Posadke - ekipe praviloma nastanejo spontano, ko se posamezniki družijo na jadralskih avanturah. V našem primeru nas druži želja doživeti sprostitev na morju, na barki, z dodatkom adrenalina na račun tekmovalnega naboja.

Posamezniki, kot člani ekipe, morajo imeti skupno željo po tovrstni izkušnji. Pripravljeni se morajo biti podrejati v korist cilju ekipe. To pa je športno jadranje, ki zahteva povsem drugačen pristop do jadranja kot pa je jadranje, ko gremo kar tako na vodo in se vozimo od otoka do otoka.

Vsak posameznik ima svojo vlogo v ekipi, katere se mora zavedati in v polni meri prispevati svoj delež k uspehu celotnega plova.

 

Priprava posadke

Posadka je skup posameznikov in vsak posameznik ima točno določene naloge na barki v času tekmovanja.

Pri sestavi posadke se praviloma že tudi oblikuje motiv, želja, pričakovanja od udeležbe na tekmovanju.

Posadka se mora osredotočiti k svojemu delu in svojemu cilju. Iz tega sledi: samoodpovedovanje glede popolne osebne svobode, športno vedenje, prevzemanje posameznih nalog.

Posamezniku se dodeliti zadolžitve in se ga po potrebi usposablja, da jih lahko opravlja. ŠOLANJE.

Vsak posameznik mora imeti in znati:

Osebna oprema. Na regati mora imeti vsak član popolno jadralno opremo. Obleko, obutev, rokavice, pokrivalo, sončna očala.

Telesno mora biti sposoben nemotenega gibanja po barki. Prenesti mora fizičen in psihičen napor, trenuten in dolgotrajen.

Znati mora uporabljati rešilni jopič.

Poznati mora postopek: Reševanje človeka v morju.

 

Delovna mesta na barki

Opis za delo na potovalni jadrnici z osnovno opremo.

1.   Primo - delo na premcu. Najpomembnejši član, ki mora poleg svojega dela z jadri na palubi še asistirati skiperju in krmarju. Skrbi za vsa prednja jadra. Dvigovanje, spuščanje. Nadzoruje regatno polje, nasprotnike. Skrbi za prednji del palube, da je vedno urejen in pripravljen na vse manevre. V našem primeru, je glavna naloga dvigovanje in spuščanje spinakerja in priprava tanguna. Zelo pomembna vloga, pa je v času startne procedure, ko nadzira pozicijo jadrnice glede na startno linijo in položaj napram konkurentom. V teh trenutkih je desna roka skiperju in krmarju. V primeru dela z glavnim jadrom, pa je njegovo delo pri jamboru. Krajšanje glavnega jadra, delo z vrvmi na premcu in jamboru. 1. mora biti fizično močan in spreten. Glede varnosti je najbolj izpostavljen član posadke.

2.   Sekondo - pomočnik Prima. Pozicija pri jamboru, oziroma za Primom, ki je vedno pred vsemi ostalimi spredaj na premcu ali boku barke. Pomaga pri pripravi prednjih jader, tanguna. Mora biti tudi inteligentni balast. Poznati mora delo Prima in mu pomagati pri izvedbi manevrov. 2. mora biti fizično močan, zaželjeno, da ima kakšno kilo več.

3.   Zadolžen za vse dvižnice iz kokpita in za glavno škoto. Skrbi, da so vrvi urejene, zložene. Sledi delu posadke in jim mora pravočasno popuščati in zategovati posamezne vrvi. Dvigovanje in krajšanje glavnega jadra. Trimanje glavnega jadra in tanguna. Pri preobremenitvah popušča glavno jadro.

4.    in

5.   Taylorja. Delovna mesta v kokpitu. Skrbita za prednja jadra. Flok, genova, genaker, spinaker. Razdeljena na levega in desnega. Drug drugemu pa po potrebi pomagata. Stalna aktivna funkcija med jadranjem. Trimanje je proces brez konca. Nikoli ne moremo fiksirati vrvi in pustiti, da gre barka svojo pot.

6.   Krmar in skiper. V prvi vrsti najbolj osebno odgovoren za posadko in barko. Odloča o poteku nastopa na regati. O taktiki, o tem kako bo potekala vožnja, posamezni manevri. Je najizkušenejši član posadke. Nosi glavnino odgovornosti. Pobere pa tudi večino slave. Mora imeti poleg jadralnih veščin tudi zelo izdelano veščino vodenja ekipe. Če slednjega ni, je praviloma tudi ekipa sestavljena za zelo kratek čas.

Posamezniki morajo biti vedno na svojem delovnem mestu in opravljati svoje delo. V primeru napake drugega posameznega člana praviloma ne sme zapustiti svojega delovnega mesta.

 

Jadrnica

Za regato je potrebo jadrnico tudi posebej pripraviti.

Podvodni del - očistiti, posebej očistiti še impeler brzinomerja.

Notranjost jadrnice pospraviti. Težje stvari postaviti čim nižje v kabini in na sredino. Pričvrstiti vse dele, ki lahko poletijo ob ekstremnih manevrih. Zapreti vse ventile, vrata, pogasniti nepotrebne električne porabnike. Pripraviti rešilne jopiče, da so pri roki v kolikor bi jih potrebovali. Pripraviti radijsko postajo, navodila o regati, navtične karte. 

Palubo počistiti opreme, ki ni potrebna za jadranje. Pospraviti bimini, sprayhod, pomožni čoln, bokobrane ( dva bokobrana naj bosta pri roki za morebitno varovanje barke ob bližnjih srečanjih, predvsem ob obračalnih bojah ), pasarelo pospraviti v salon. Pregled vse opreme, če ni slučajno poškodovana: jadra, pripone, vrvi, štoperji, vinči, ročice vinčev, krmilo, instrumenti - delovanje.

Opremiti pripone in jadra z dodatnimi muštrini

Pripraviti tangun, spinaker, vrvi spinakerja.

V pripravljenosti imeti nož ( za morebitno rezanje vrvi ).

Preizkusiti jadrnico pod jadri. Izvesti nekaj manevrov obračanja in po možnosti tudi dvigovanja spinakerja.

 

Štartna procedura

Štartna procedura se ne prične 5 minut pred štartom. Začne se na dan regate že zjutraj, ko se posadka prebuja.

Zobna pasta naj bo v tubi in ne v steklenici. Zajtrk mora biti energijsko močan. Po možnosti topel obrok.

Toaleto opraviti, ker med regato praviloma ni časa.

Izplutje iz priveza je vsaj eno uro pred pričetkom dejanske startne procedure.

Posamezniki takoj zasedejo svoja delovna mesta. Opremljeni v celotni osebni opremi

Po izplutju sledi kontrola opreme. Osebne in od barke.

Prihod na območje starta je priporočljiv eno uro pred startom.

Spoznavanje in analiza vremenskih pogojev in stanja morja.

Jadranje z jadri - motor samo kot varovalo.

Spremljanje sodniške barke.

Nadzor konkurentov.

Določitev favorizirane stranice štartne linije.

Merjenje hitrosti in časov plovbe na startnem območju.

Iskanje svojega mesta za trenutek starta.

 

Taktika

Osnovna taktika pri regatnem jadranju je biti prvi.

Dosegljiva, realna taktika, pa varno in srečno prepluti regatno polje kar najbolje v okviru možnosti-sposobnosti jadralne ekipe.

Flotno regatno jadranje je zastavljeno kot skupinski start vseh udeležencev hkrati. Biti moraš najhitrejši.

Najti si moraš svoje mesto na regatnem polju s čistim vetrom.

Posamezni dvoboji so pozitivni samo za vse ostale udeležence, ki niso udeleženi v teh dvobojih.

Spremljati vse konkurente, pred in po startu do cilja.

Pri regatah z večimi plovi potrebno spremljati vse rezultate in vedeti kdo je pred teboj in za teboj. Kolikše so razlike v točkah.

Ko je poznan akvatorij, je potrebno preučiti značilnosti obale, otokov, morja. Lokalni vetrovi, tokovi, vreme. To nam olajša odločanje neposredno na regatnem polju, ko se moramo odločati in predvideti kje je možno hitreje in lažje prepluti regatno polje.

 

Zaključna razprava